www.zentrum.hu/


www.ldu.hu/

2024.04.18. csütörtök, Andrea napja.07:19

» Aktuális
» Köszöntő
» Önkormányzat
» Intézmények
» Kultúra
» Klubok
» Szolgáltatások
» Galéria
» Pályázatok
» Fórum
» Partnerek

Kultúra
Babarc története

Babarc az ország déli részén, Baranya megye keleti felén, a Dunától mintegy 10 kilométerre, a folyónál kezdődő és a Mecsekig húzódó dombság délkeleti részén, a Mohács - Pécs közötti országúttól északra, a Borza patak völgyében épült falu.
A falu határának déli része sík, északi része emelkedő dombos. A Salamon-hegy a falu legmagasabb pontja, tengerszint feletti magassága 224 m.

Ezen a termékeny területen viszonylag korán megtelepedett az ember. Az első leleteknek a koraőskorig nyúlnak vissza. A kerámialeletek a késő újkőkorból származnak, Kr.e. 2500-2800 körüliek és az úgynevezett "lengyeli kultúra" emlékei. Időszámításunk előtti maradványok sokasodni kezdenek ezek már az ember huzamosabb itt tartózkodását feltételezik. Ezt bizonyítja a római kori téglasír is. A népvándorlás idejéből származik 3 téglasír amelyre Török Gyula 1939-ben bukkant rá. Később az avarok nyomai kerültek elő, öt avar kori sír feltárásával. Talán arról is beszélhetünk, hogy Babarc több mint 1500 éves.

A falu mai neve 1015-ből ismert. Valószínűleg első tulajdonosától, Babarc vitézről kapta. A pécsváradi apátság 1015. évi alapítólevelében az apátságnak adományozott falvak között szerepel. A faluelnevezés a középkori oklevelekben különböző változatokban szerepel: Boborch, Babolcha, Babarczi. A kis faluból templomos, plébániás hely lett. 1408-ból tudjuk, hogy vásáros hely volt, tehát a mezővárosi fejlődés útjára lépett. Az is feltehető, hogy az apátságnak valamiféle alközpontja lehetett, magtárakkal, borpincékkel, malmokkal.

A török megszállás alatt tovább fejlődött a falu. Azonban a 150 éves hódoltság alatti pusztítások Babarcot sem kerülték el. A csatározások sokszor Eszékig is elhúzódtak, a hadiút melletti falvak végveszélybe kerültek. Babarc lassan elnéptelenedett. Az életben maradtak a környező erdőkben, mocsarakban húzták meg magukat.

Az 1696. évi összeírás 10 családot említ Babarcon. Ezek valamennyien magyarok és kálvinisták voltak, 1602-ben még katolikusok lakták a falut, ebben az évben épült az első katolikus templom. Későbbi dokumentumokból is kitűnik, hogy a kálvinisták 1712-ig a katolikusok templomába jártak, majd építettek egy kicsi templomot és azt 1829-ben újjáépítették. A mai római katolikus plébániatemplomot 1808-ban Szent István király tiszteletére emelték.

Baranya népét a török kiűzése után az 1704. évi rácdúlás rázta meg. A szerbek pusztítása Babarcot sem kerülte el. A házakat felgyújtották, az állatokat elűzték, a lakosság egy része azonban megmenekült.
Ezután kezdődött a németek betelepítése. Az uradalmak is támogatták a jövevényeket. A Pécsváradi Uradalom apátsága (kezdetben Kamara) 1698 és 1703 közti összeírásaiban 45 család szerepel, ami hatalmas számot jelentett ebben az időben. Ezek azonban csak pár évig tartózkodtak a faluban, 1703-ra valamennyien eltávoztak, tovább vándoroltak.

III. Károly 1723. évi törvényének "Az ország benépesítése" címet viselő 703. cikke említi a betelepítést. A törvénycikk a következőt mondja ki:
" Ő legszentségesebb felsége jóságosan meg fogja engedni, hogy bármely szabad embert 6 éven keresztül minden közadó fizetésétől való mentesség feltétele mellett az országba hívhassanak, és e szabadságot országszerte kihirdethessék."

A birtokosoknak érdekük volt saját birtokukra csábítani a betelepülőket. A törvény azt is kimondta, hogy a telepesnek nem lehet adóssága. Bizonyos vagyonnal rendelkezniük kellett, követelték, hogy annyi készpénzük legyen, hogyha vissza kívánnának telepedni hazájukba, annak ne legyen anyagi akadálya.

A letelepedésnek ez csak az egyik módja, a legális mód volt, de jöttek nem is kevesen titokban, csaknem szökve. Ők nyilván vagyonilag igen rosszul álltak, esetleg semmijük sem volt.

A legálisan érkezett, vagyonosabb telepeseknek a birtokosok megadták a törvényben leírt kedvezményeket. Ez érdeke volt a betelepülőknek, és a kedvezmény lejártakor új birtokost kerestek, aki ismét biztosította a 3-6 év kedvezményt. Így indult meg a több évtizeden át tartó vándorlás a Dunától a megye belseje felé.

Babarcra az első német telepesek 1720-ban érkeztek. Ezek a következők voltak: Jakab Maidl, Henrik Lencz, Henrik Kron, Hanz Henrik Smidt, Konrád Porges, Berget, vagy Berger. A neveket az összeíró latin betűkkel jegyezte fel, természetesen hallás után. Valószínűleg nem is tudott németül.

Babarcra 1698-1752 között - az 54 év alatt - 318 család érkezett, akik közül 141 család rövid időn belül tovább vándorolt. A folyamat lassan nyugvópontra jutott, s a század végére a lakosság nagyjából megállapodott. A családokban átlagban 5 fő élt, ezen belül 2-3 gyermek. A falu kezdetben két utcából állt a magyar utcából és a sváb utcából, ennek megfelelően két falurészről is beszéltek, a magyar és a sváb faluról. A rajnai frank nyelvjárást beszélő németek a falu nevét "Bawaz"-ra (ejtsd Bávác) fordították.

A magyar családok száma 10-20 között, a lakosság száma 50-100 között mozgott.

A századvégi állapotot kitűnően tükrözi az ún. II. József féle népösszeírás. Ennek Babarcra vonatkozó adatai a következők:

Babarc: község
Birtokos: Magyar Királyi Kamara (ez volt az apátság megszűnése utáni átmeneti állapot)
Házak száma: 134
Családok száma: 180
Jogi népesség: 910
Férfiak száma: 485, ebből: pap: 2, polgár: 1, paraszt: 131, a családba tartozó leszármazott (örökös): 110,
zsellér: 67, egyéb: 23, szabadságolt katona: 2
Nők száma: 425
Gyermekek száma: 1-12 éves: 115, 13-17 éves: 34

A leírások alapján a magyarok fából, sövényből és sárból építkeztek, a németek agyagból. Az épületek fedele legtöbbször nádból, vagy szalmából volt.

Babarcon a legfőbb gazdasági tevékenység a szőlőművelés volt. Az állattartás is jelentős szerepet játszott ebben az időben, melynek megoszlása a következő: 4 ló, 10 ökör, 12 tehén, 22 borjú, 16 sertés, 9 méhkas.

A későbbi telepesek már a földművelést, a búza, árpa, kukorica, rozs termesztését emelték az első helyre. Miután a jobbágyoknak a dézsmán kívül robotszolgáltatási kötelezettségük is volt, a korszerűbben szervezett uradalom arra törekedett, hogy a robotot pénzben váltsák meg. Ez ellen a parasztság sem tiltakozott, mert így több ideje maradt saját gazdasága művelésére.

A feudalizmus megszűnése után, 1866-ban a következő volt a földterület megoszlása:
szántó: 1926 kat.hold 1237 négyszög öl, rét: 374 kat.hold 646 négyszög öl, szőlő: 296 kat.hold 1304 négyszög öl, legelő: 322 kat.hold 755 négyszög öl, erdő: 188 kat.hold 815 négyszög öl, terméketlen terület:105 kat.hold 1474 négyszög öl.



Aktuális | impressum | (c)Pulse - www.digitallyimported.hu